Tylko zupy. Zielona seria Fern Green – recenzja

Wy też nie macie ostatnio czasu na nic? Ja zajmuję się 1,5 rocznym synkiem, który coraz bardziej dokazuje, a jednocześnie intensywnie rozwijam swoją firmę. Zazwyczaj stołuję się poza domem, a jeśli coś gotuję, to zazwyczaj są to jednogarnkowe dania lub zupy. Książka, którą otrzymałam do recenzji od Grupy Wydawniczej Foksal idealnie wpasowuje się w mój obecny tryb życia. Tylko zupy z Zielonej serii autorstwa Fern Green to zbiór ponad 60 nowoczesnych przepisów na głównie roślinne zupy, na bazie których można sobie zrobić wiosenny detoks organizmu.

 

 

Autorka książki Fern Green zajmuje się stylizacją jedzenia dla wielu magazynów kulinarnych, opracowywaniem przepisów i książek kucharskich. A to wszystko na bazie swoich wieloletnich doświadczeń jako szef kuchni i właścicielka hotelu typu boutique. Jest autorką nie wydanych jeszcze u nas ‘Green Smoothies’ oraz ‘Breakfast Morning Noon and Night’. Zieloną serię tworzy 5 książeczek ze zdrowymi i nowoczesnymi przepisami zgodnymi z bieżącymi trendami. Każdą z nich autorka poświęciła jednemu produktowi. Mamy zatem: Tylko białko, Tylko owsianki, Tylko zupy, Tylko kiszonki oraz Tylko olej kokosowy (jedyna innej autorki Jessici Oldfield). Łączy je prostota doboru składników, nieskomplikowane przepisy i jednolity sposób prezentacji. Każdą potrawę opatrzono zdjęciem w przezroczystym słoiku, dzięki czemu dokładnie widzimy składniki. Autorki stawiają na skład, czyli treść, a nie formę podania potrawy. Potrawy mają przede wszystkim mieć odpowiednie wartości odżywcze, być zdrowe i zaspokajać aktualne potrzeby każdego z nas.

Zupy pogrupowane są w cztery rozdziały: tylko warzywa, warzywne ze zbożami, kremy orzechowe oraz pożywne buliony. Mnie szczególnie zaintrygowały zupy: z pikantnym grochem i sałatą, korzenna z selerem i orzechem kokosowym, z cytryną i czerwoną soczewicą, z kalafiorem i orzechami nerkowca oraz bulion pomidorowy. Większość składników dostaniemy w zwykłym sklepie spożywczym, choć zauważyłam kilka dla mnie egzotycznych produktów jak fasola adzuki, soczewica du Puy czy galangal. Zatem każdy znajdzie tutaj gotowe przepisy na zupy, także tacy którzy lubią eksperymentować w kuchni. Ja potraktuję zebrane tutaj przepisy jako inspirację do moich poczynań w kuchni. Choć przy obecnym braku czasu, chętnie dokładnie zrealizuję wybrane przepisy nie musząc myśleć o doborze składników itp.

 

 

Każdy przepis opatrzono nie tylko zdjęciem składników, zdjęciem gotowej zupy, czasem przygotowania, ale także wyliczono jego wartości prozdrowotne. Dowiadujemy się zatem, że zupa z zieloną soczewicą skutecznie pomaga uregulować stężenie glukozy we krwi, działa przeciwzapalnie, wzmacnia odporność i korzystnie wpływa na krew. Autorka opracowała zestawienie warzyw, które mają wpływ na zdrową skórkę, oczyszczanie krwi, wykazują działanie antystresowe, poprawiają trawienie czy dają zastrzyk energii. Przy nazwach warzyw podane są od razu odnośniki do zup z ich wykorzystaniem. Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie zupowego detoksu naszego organizmu, autorka przedstawia nam dwa przykładowe programy trzy- i pięciodniowego detoksu. Jadłospis zawsze składa się z 5 różnorodnych zup dziennie. Muszę stwierdzić, że jeśli miałabym przeprowadzać jakikolwiek detoks to na pewno zdecydowałabym się na zupy. Są lekkostrawne, bogate w składniki mineralne i zaspokajają nasz głód na długo, szczególnie zupy-kremy.

 

 

Podsumowując, polecam książkę Tylko zupy zarówno dopiero rozpoczynającym gotowanie zup w domu, jak i tym, którzy gotują je od wielu lat i chcą powiększyć swój zupowy repertuar oraz zadbać o swój organizm. Przepisy opracowane są w taki sposób, aby gotowanie nie nastręczało nam wiele trudności, a składniki zup dobrane i zbilansowane tak, aby dbać o konkretne aspekty naszego zdrowia. Do zakupu zachęca nowoczesne podejście nie tylko do treści przepisów, ale także formy ich prezentacji. Książce Tylko zupy, jak i całej Zielonej serii przyświeca jednolita koncepcja, prostota i porządek, co sprawia, że sięga się po nią z przyjemnością.

 

Tytuł: Tylko zupy
Seria: Zielona Seria
Autor: Green Fern
Wydawnictwo: Wydawnictwo Buchmann
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 160
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-02-15
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 202 x 142

Tags: , ,

One Response to Tylko zupy. Zielona seria Fern Green – recenzja

  1. piegusek pisze:

    wspaniała książka…kusi:)

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.