Grusconka – zupa gruszkowa z województwa łódzkiego

Akcja Qualietty Kuchnia Krajów Słowiańskich powoli dobiega końca. Ja w tym roku do tej pory ugotowałam do niej dwie zupy: grudziądzką zupę z dyni oraz karmuszkę. Miałam dodać jeszcze kilka innych przepisów, ale zabrakło czasu. Niemniej jednak cieszę się, bo w tym tygodniu udało mi się przygotować jeszcze jedną zupę z kuchni regionalnej i to kuchni mojego Regionu Polski Środkowej. Grusconka, gruscok, garus, famuła, polewka gruszkowa – to wszystko nazwy zupy z gruszek z województwa łódzkiego. Ja przygotowałam taką z regionu łowickiego – grusconka to zupa z polnych gruszek zaprawiona mąką i śmietaną podana z ugotowanymi ziemniakami okraszonymi skwarkami. Powinna być przetarta przez sito, ale postanowiłam nie wykonywać tej czynności, aby zupa miała milszą dla oka i języka strukturę. A w postaci przetartej nie bez powodu nazywano ją bryją 😉

 

GRUSCONKA – ŁOWICKA ZUPA GRUSZKOWA

 

Składniki na 3-4 porcje:

750 g gruszek (nada się każda twarda odmiana)

1 czubata łyżka mąki pszennej

200 g śmietany 18% (mały kubeczek)

ewentualnie 1 łyżka cukru (zależy od gruszek)

szczypta soli

+ ugotowane ziemniaki

+ skwarki ze słoniny

 

  1. Przygotować skwareczki. Obrać ziemniaki i wstawić.
  2. Gruszki obrać, przekroić wzdłuż na cztery, wykroić środki i pokroić owoce w poprzek na plasterki.
  3. Przełożyć owoce do garnka i zalać wodą, tak aby zakryła owoce. Gotować ok. 20 minut pod przykryciem na małym ogniu.
  4. Śmietanę wymieszać w małym garnuszku z mąką, posolić. Dolewać stopniowo po łyżce zupy, mieszać, następnie przelać do głównego garnka. Zagotować i ściągnąć z ognia.
  5. Podawać porcje zupy wraz z ziemniakami okraszonymi skwarkami. Najlepiej na jednym talerzu, ale to wszystko rzecz upodobań.

 

 

Zapewniam Was, że to nietypowe połączenie słodkiej zupy z ziemniakami ze słoniną smakuje idealnie! Będziecie zaskoczeni. Ja już przekonałam się o tym wcześniej podając w ten sposób zupę wiśniową również z mojego regionu.


Kuchnia krajów słowiańskich 2017

Tags: , ,

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.