Akcja “Warzywa psiankowate”

Druga połowa sierpnia to okres dominacji papryki i pomidorów na targowiskach. Mówię tutaj oczywiście o naszych rodzimych uprawach. Nie ma to jak polne soczyste pomidorki czy różnokolorowa śmiesznie poskręcana papryczka. Nieskazitelnym owocom ze szklarni w Holandii czy Hiszpanii – mówię zdecydowane nie – szczególnie o tej porze roku, kiedy mamy taką obfitość polskich warzyw. O tej porze roku znajdziemy też łatwo polskie bakłażany, które również należą do rodziny psiankowatych. Nie mówiąc już o wszędobylskich ziemniakach!

W najbliższych tygodniach będę gotować wiele potraw z wykorzystaniem psiankowatych. Jeśli ktoś chciałby przyłączyć się do mnie – zapraszam do wzięcia udziału w akcji, która potrwa do 25 września 2011.

Akcja już rozpoczęła się na Mikserze, na Durszlaku będzie można dodawać przepisy od 21.08.2011.

Tymczasem przysyłajcie przepisy na potrawy z wykorzystaniem roślin psiankowatych na mój adres e-mail mops@wlodarczyki.net

Proszę o umieszczanie przy Waszych przepisach banerka akcji lub linka do tego wpisu. Można dodawać archiwalne przepisy, ale nie wcześniejsze niż z 1 sierpnia tego roku. Pod koniec września umieszczę podsumowanie akcji na blogu. Gorąco zapraszam!


Banerek akcji:


 

Kod banerka do wklejenia na blogu:

<a href=”https://www.mopswkuchni.net/?p=2285″ target=”_blank”><img title=”banerDurszlak1″ src=”https://www.mopswkuchni.net/wp-content/uploads/2011/08/banerDurszlak1.jpg” alt=”” width=”150″ height=”227″ /></a>

 

Wikipedia wylicza następujące warzywa psiankowate:

 • bakłażan (Solanum melongena)
 • papryka roczna (Capsicum annuum)
 • pomidor (Lycopersicon esculentum)
 • ziemniak (Solanum tuberosum)
 • miechunka peruwiańska (Physalis peruviana)
 • miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa)

Jeśli znajdziecie jakieś inne rośliny jadalne należące do psiankowatych proszę o informację!

Cechą wspólną tych warzyw jest to, iż częścią jadalną są we wszystkich przypadkach owoce i wszystkie wywodzą się z klimatu ciepłego.

Papryka dotarła do Europy w XVI w. dwoma szlakami: została sprowadzona z Haiti do Hiszpanii przez Krzysztofa Kolumba oraz z Persji za pośrednictwem do Turków do krajów bałkańskich i na Węgry (stąd inna nazwa pieprz turecki). Papryka w Ameryce uprawiana była już 5200 l. p.n.e. – odkryto ją bowiem w grobowcach w Ancon i Huaca Prieta w Brazylii (Wikipedia).

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej bądź Środkowej i podobnie jak papryka zawitały do Europy w XVI w. Co ciekawe aż do XIX wieku uważane były w Europie za roślinę trującą i uprawiane jako roślina ozdobna.

Piękne czerwone owoce papryki i pomidorów zawierają mnóstwo składników odżywczych. Zofia Zawistowska w książce “Warzywa w kuchni i spiżarni” (1989) opisuje je tak: “Zawierają liczące się ilości karotenów i witaminy C. Warto przy tym wiedzieć, że owoce papryki zawierają czterokrotnie więcej witaminy C niż pomidory. Pomidory natomiast przewyższają paprykę niemal dwukrotnie pod względem zawartości karotenów. W obu warzywach występują ponadto witaminy grupy B, nieco witaminy E, składniki mineralne, a przede wszystkim wapń i żelazo, kwasy organiczne… Wartość kaloryczna tak papryki, jak i pomidorów jest nader niska (28-27 kalorii w 100 g owoców).

To właśnie z owoców papryki rocznej węgierskiemu biochemikowi A. Szent – Györgyi udało się po raz pierwszy wyizolować witaminę Ci ustalić jej wzór chemiczny (Wikipedia).

Za ostry smak papryki chilli odpowiada alkaloid kapsaicyna, który nie rozpuszcza się w wodzie, a w tłuszczach i alkoholu, dlatego popijanie ostrych potraw dużą ilością wody czy płukanie ust nie dają rezultatów. Jako neutralizatory najlepiej działają tłuszcze roślinne, tłuste mleko a także alkohol. Kapsaicyna jest głównym składnikiem gazu pieprzowego (Wikipedia).

Pomidory bogate są w najsilniejszy przeciwutleniacz z grupy karotenoidów – likopen, który zapobiega rakowi prostaty.

Bakłażan zwany inaczej oberżyną pochodzi z Dalekiego Wschodu (Indie, Birma, Chiny). Bakłażany zawędrowały z Azji do Europy wraz z muzułmańskimi hordami kalifatu Umajjadów, które dotarły do Hiszpanii przez północną Afrykę w VII w. Są roślinami bardzo wrażliwymi na zimno, ich uprawa jest trudna. Ich wartość odżywcza wyraża się przede wszystkim w dużej zawartości błonnika i składników mineralnych takich tak wapń i fosfor.

Ziemniaki dotarły do Europy w XVI w. Ojczyzną ziemniaka jest Peru. Ich uprawa i przetwórstwo rozpowszechniło się w XIX wieku. Ciekawostką jest to, że łodyga, liście i kwiaty są trujące – zawierają solaninę. Znajduje się ona także w pędach (oczkach) ziemniaka a także w bulwach o odcieniu zielonym i może spowodować silne zatrucie pokarmowe. Zawarta jest we wszystkich pędach roślin psiankowatych i co ciekawe w zielonych pomidorach, więc spożywanie sałatek z udziałem zielonych pomidorów jest niewskazane. Zielona papryka nie zawiera tego toksycznego glikozydu.

Więcej o poszczególnych roślinach napiszę przy okazji prezentacji zrobionych z nich potraw.

P.S. Psia(n)kowate to taki mopsikowy temat 😉

Tags: , , , , ,

27 komentarzy to Akcja “Warzywa psiankowate”

 1. Shinju pisze:

  Moja akcja paprykowa, która podobnie jak rok temu wkrótce się zacznie będzie pasowała z przepisami również do Twojej akcji – zapraszam do udziału 🙂

 2. slyvvia pisze:

  Chętnie wezmę udział 🙂

 3. od-kuchni pisze:

  Bardzo chętnie przyłączę się do akcji 🙂

 4. Mops pisze:

  Cieszę się, że dołączacie do akcji!
  Docierają do mnie wieści, że są problemy ze skopiowaniem banerka z wpisu – zainteresowanym wyślę kod na maila. Spróbuję coś zmienić, aby można było skopiować kod. Tymczasem polecam Wam kopiowanie banerków z Durszlaka lub Miksera 🙂

 5. dzikirysz pisze:

  dodałam przepis przez durszlak – na maila też wysłać? 🙂

 6. Mops pisze:

  Wystarczy zamieścić przepis na Durszlaku lub Mikserze (lub w obydwu miejscach) a gdy się nie ma czasu lub konta na ww. portalach – wysłać mi mailem 😉 Pozdrawiam

 7. dzikirysz pisze:

  okej! 🙂 dzięki :*

 8. Ehh.. ja niestety w ostatnim czasie mam zbyt wiele na głowie. także nie przyłączę się, bo czasami nawet mam problem z odpisywaniem na Wasze przepisy, za co przepraszam.

  http://www.przysmakiewy.pl

 9. annaz pisze:

  Dziekuje za zaproszenie…niestety nie wiem jeszcze jak na blogspocie dodac banerek do przepisu…:(

  http://kuchnia-domowa-ani.blogspot.com/

 10. Bee pisze:

  Mopsie, z pewnymi trudnościami, bo kody bannerów nie chciały mi się zamieniać w obrazki), ale dodałam skopiowany obrazek + link do akcji tutaj. Daj znać, czy taki sposób jest akceptowany.

  http://zmagazynu.blogspot.com/2011/09/pieczona-papryka-i-kapary.html

 11. Kinga pisze:

  Banerek uzupełniony! 🙂
  Pozdrawiam ciepło!

 12. Beata pisze:

  ogórecznik też psiankowaty

 13. Mops pisze:

  @Beata: a ja znalazłam info, że należy do szorstkolistnych (ogórecznikowatych)…gdzie znalazłaś informację, że nalezy do psiankowatych?

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.